Müşteri Destek Hattı0362 447 4 777

AVR Kart Değişimi

AVR Voltaj regülatörü alternatörün sabit gerilim üretmesini sağlayan elektronik bir cihazdır.

Cihaz, açık kutu içinde özel reçineye gömülü olarak imal edilmiştir. Normal olarak alternatör bağlantı kutusu içine monte edilmek üzere tasarlanmıştır.

AVR, sürekli olarak alternatör fazı ve nötr noktası arasındaki gerilimi ölçer ve ayarlanmış olan gerilimi elde edecek şekilde uyartım sargısına uygulanan DC gerilimi artırıp eksiltir.

AVR çıkış katı, bir serbest dönüş (free wheeling) diyodu ile birlikte kullanılan yarım dalga çıkışlı tiristörden oluşur.

Genel olarak cihaz her tür fırçasız alternatörle birlikte kullanılmaya uygundur. Bu amaçla üzerinde bir stabilite ayar trimpotu bulunmaktadır.

AVR, rölesiz özel bir tasarıma sahiptir. Cihazın çalışmaya başlaması için gereken minimum gerilim 5V-AC’dir. Cihaz, hareketli parçalar içermemesi ve reçineye gömülü tasarımı nedeniyle yoğun olarak titreşen ve nemli ortamlarda kullanılmaya uygundur.

AVR düşük frekans koruma devresine sahiptir. Bu devre, motorun devrinin düşmesi veya motorun durması halinde çıkış gerilimini kısar. Bu sayede demaraj akımlarından kaynaklanan aşırı torkun motoru stop ettirmesi önlenmiş olur.

Benzer şekilde, motor yük altında problemsiz olarak stop edilebilir. Cihazın bağlantılarının basitliği sayesinde cihaz değişimi çabuk ve kolay yapılır.

 

AVR, 230 voltluk faz-nötr gerilimi üzerinden çalışır. Çıkış gerilimi ve cihazın dahili çalışma gerilimi doğrudan doğruya giriş geriliminden alınır. Çalışmaya başlamak için cihaz en az 5V-AC’ye ihtiyaç duyar.

Yarım dalga tiristör çıkış gerilimi en fazla 115 volt olabilir.

Çalışma sırasında cihaz sürekli olarak giriş gerilimini izler ve girişi sabit tutacak şekilde uyartım gerilimini artırıp azaltır.

AVR, yük değişimi durumlarında alternatör voltaj değişimini minimum limitler dahilinde tutar ve hızla ayarlanmış olan voltaja yeniden ulaşılmasını sağlar.

Cihazın regülasyonu P-I (oransal-entegral) tiptedir. Oransal tepki hızlıdır, daha yavaş olan entegral tepki ise cihazın tam olarak ayarlanmış olan voltajı elde etmesini sağlar.

Stabilite ayar trimpotu cihazın tepki şiddetini ayarlar. Bu ayar cihazın çeşitli tipte alternatörlerle uyumlu çalışabilmesini sağlar.
AVR, çıkışından sürekli olarak 20 amperlik doğru akım verebilir.

Alternatör voltajı cihaz üzerindeki trimpotla ayarlanır. Harici ayar potu kullanılması da mümkündür. Bu kullanım, cihaz üzerindeki kablo atlama kesilip araya 1 kilo-ohm değerinde trimpot ilave edilmesi suretiyle yapılır.

Düşük frekans koruması, motor devrinin düşmesi veya motor durması sırasında zarar oluşmasını engellemeye yarar. Bu koruma fabrika çıkışında 45Hz olarak ayarlanmıştır.

Alternatör uyartım uçları cihaz dışında hiçbir yere bağlanmamalıdır. NÖTR ve UYARTIM(+) uçları cihaz içinde birbirine bağlıdır.

Ekol Jeneratör Samsun Jeneratör Servis Satış Sistemleri